Η Πολυκατοικία. Μία νύχτα...μα ποια νύχτα;!

Αναρτήθηκε από: elenrassia στις 30-08-2022

ΠεριγραφήΈχει πέσει νύχτα αλλά οι ένοικοι της πολυκατοικίας δεν λένε να κοιμηθούν. Αντιθέτως, λειτουργούν σαν να είναι μόνοι/μόνες τους χωρίς να σκέφτονται καθόλου τους γείτονες και τις γειτόνισσές τους. Όσο περνά η ώρα, η ένταση ολοένα και αυξάνεται...

Την ταινία μικρού μήκους πραγματοποίησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δ1’ τμήματος του 1ου Δ.Σ. Νέου Ψυχικού το σχολικό έτος 2020-2021. Η ταινία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της θεατρικής αγωγής με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την Ελένη Ρασσιά. Πρωτοπαρουσιάστηκε στο διαδικτυακό μαθητικό φεστιβάλ «Με το σακίδιο του Θεάτρου» τον Ιούνιο του 2021 και, στη συνέχεια, έλαβε το 3ο βραβείο στην κατηγορία Α΄ (ταινίες από παιδιά έως 12 ετών) στην 21η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας Camera Zizanio 2021. Η δημιουργία της ταινίας είναι το αποτέλεσμα μιας σειράς μαθημάτων τόσο της εξ αποστάσεως όσο και της διά ζώσης εκπαίδευσης και αφορά αποκλειστικά ιδέες των παιδιών όπως προέκυψαν μέσα από ασκήσεις και τεχνικές θεατρικού παιχνιδιού, αυτοσχεδιασμού, δραματοποίησης, δημιουργικής γραφής και θεάτρου σκιών. Οι μαθητές/μαθήτριες κατασκεύασαν τις φιγούρες για το θέατρο σκιών στο μάθημα των εικαστικών με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την Σταυρούλα Σακκά.
ΤίτλοςΗ Πολυκατοικία. Μία νύχτα...μα ποια νύχτα;!