Τουριστικός Οδηγός Παλαιόχωρας

Αναρτήθηκε από: espeleta στις 29-04-2023

ΠεριγραφήΟι μαθητές ερευνούν τις φυσικές ομορφιές του τόπου τους (παραλίες, φυσικό περιβάλλον), τα μουσεία, τα μνημεία, τους υπαίθριους αρχαιολογικούς και προϊστορικούς χώρους. Σκοπός της εργασίας είναι να γνωρίζουν την ιστορία της πόλης τους με σκοπό να την αγαπήσουν, να αναδείξουν τα πλεονεκτήματα της, να γίνουν δρώντα άτομα ώστε να αποτελέσουν μέρος του πολιτισμικού γίγνεσθαι, να προστατεύσουν το περιβάλλον αλλά κυρίως στοχεύουν μελλοντικά να συμμετέχουν στην ανάπτυξη της. Οι μαθητές διαμορφώνουν άποψη για το παρόν αλλά και για την ιστορική εξέλιξη που έχει συντελεστεί, γιατί το παρελθόν επιβιώνει μέσα στο παρόν του τόπου τους.
Δημιούργησαν ένα τουριστικός οδηγό με online χάρτες που βρίσκεται στην ιστοσελίδα του σχολείου https://blogs.sch.gr/lykpalai/ και ένα βίντεο του τουριστικού οδηγού που δείχνει όλες τις φυσικές ομορφιές του τόπου.
ΤίτλοςΤουριστικός Οδηγός Παλαιόχωρας