Ένας πρόσφυγας από το παρελθόν αφηγείται

Αναρτήθηκε από: lykkanal στις 13-09-2021

ΠεριγραφήΟι μαθητές/τριες της Γ' Τάξης Γενικής Παιδείας κατά το σχολικό έτος 2020-21 συνέταξαν ερωτηματολόγιο, με την επίβλεψη της υπεύθυνης εκπαιδευτικού φιλόλογου, Μαθινού Μαρίας, προκειμένου να καταθέσουν τους προβληματισμούς τους σε ένα γνωστό πνευματικό άνθρωπο της Μαγνησίας, τον κ. Δημήτριο Κωνσταντάρα, προσφυγικής καταγωγής. Το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών κινήθηκε και στο αν οι πάλαι πρόσφυγες στο χώρο της εγκατάστασης τους αντιμετώπισαν ρατσιστικές συμπεριφορές από τους γηγενείς, αλλά και πώς ένας άνθρωπος που μεγάλωσε και ανατράφηκε με προσφυγικές μνήμες, αντιμετωπίζει το θέμα του σύγχρονου προσφυγικού προβλήματος. Η παρούσα συνέντευξη δόθηκε στην υπεύθυνη εκπαιδευτικό Μαθινού Μαρία χωρίς την παρουσία μαθητών, στα πλαίσια των μέτρων κατά της πανδημίας.
Γλώσσαel
ΤίτλοςΈνας πρόσφυγας από το παρελθόν αφηγείται