«Αναζητώντας μία ασφαλέστερη πατρίδα»

Αναρτήθηκε από: 3gymkomo στις 17-04-2016

ΠεριγραφήΤο χορόδραμα αυτό αποτελείται από τις παρακάτω σκηνές :

1η σκηνή: «Επιβίβαση των προσφύγων στο καράβι» Οι μαθητές υποδύονται τους πρόσφυγες και μπαίνουν στη σκηνή εκφράζοντας με μονόλογους τα συναισθήματά τους (φόβο, απόγνωση, απελπισία).

2η σκηνή: Χορογραφία με μαύρα μαντήλια από τις μαθήτριες, οι οποίες παρουσιάζονται ως «οι μοίρες του κακού».

3η σκηνή: «Σκηνή ναυαγίου». Δύο μαθήτριες χρησιμοποιούν ένα μεγάλο πανί σχηματίζοντας κύματα. Η σκηνή του ναυαγίου αποδίδεται από τις μαθήτριες με ασκήσεις Ακροβατικής, Ενόργανης και Ρυθμικής Γυμναστικής.

4η σκηνή: Στη σκηνή αυτή από τη μία μεριά η βοήθεια των ανθρώπων προς τους ταλαιπωρημένους πρόσφυγες, και η στιγμιαία τους χαρά και από την άλλη η ρατσιστική διάθεση ορισμένων, αποδίδεται με κίνηση και σύγχρονο χορό.

Αλλά η Οδύσσεια των ανθρώπων αυτών δε σταματά εκεί, αφού στην 6η σκηνή παρουσιάζεται το «καραβάνι των προσφύγων» να συνεχίζει το δύσκολο δρόμο της ζωής τους που «ΚΑΠΟΙΟΙ» τους ανάγκασαν να πάρουν. Στο τέλος του χοροδράματος οι μαθητές χρησιμοποιούν, όπως και στην έναρξη, μονολόγους εκφράζοντας τον πόνο και την αθλιότητα που βιώνει η ανθρωπότητα στις μέρες μας και δίνουν ένα αισιόδοξο μήνυμα λέγοντας «πως παντού και πάντα υπάρχουν άνθρωποι…».

Ονόματα συμμετεχόντων μαθητών-τριών: Θυμικιώτη Μαρία ,Γονατίδου Μαρία, Δερμεντζή Αργυρώ, Σαταμέτου Βασιλεία, Γιαννακίδου Παρασκευή, Τοκαλατσίδου Αναστασία, Χρηστίδου Ξανθή, Αλτίνου Σταυρούλα, Βέτη Μαρία, Μπακιρτζή Άρτεμις, Αγγελίδου Αλεξάνδρα, Λαδοπούλου Αργυρώ, Μπίστα Σοφία Άννα, Ισαακίδου Έλενα και Κοσμίδης Γιώργος
Τίτλος«Αναζητώντας μία ασφαλέστερη πατρίδα»