6ος Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης "Γρηγόρης Πεντζίκης"

Η τελετή βράβευσης των μαθητών και μαθητριών που θα διακριθούν θα πραγματοποιηθεί στο Μουσικό Σχολείο της Δράμας. Θα απονεμηθούν 1ο, 2ο και 3ο Βραβείο στους διακριθέντες μαθητές/τριες Γυμνασίου ή Γενικού/Επαγγελματικού Λυκείου στις αντίστοιχες κατηγορίες εφηβικής ποίησης και εφηβικού διηγήματος. Επίσημοι καλεσμένοι θα είναι ο συνθέτης Μιχάλης Τρανουδάκης και ο συγγραφέας δημοσιογράφος Γιώργος Χρονάς. Η ορχήστρα ελληνικής έντεχνης μουσικής υπό τη Διεύθυνση του Νίκου Γιαμαλή και η χορωδία των μαθητών/τριών της Α' Γυμνασίου, υπό την καθοδήγηση της Αλεξάνδρας Παπαδοπούλου, θα εκτελέσουν έργα του Μιχάλη Τρανουδάκη, ενώ ο Γιώργος Χρονάς θα μιλήσει για τη ποίηση του στα έργα νεοελλήνων συνθετών. Τόσο ο Μιχάλης Τρανουδάκης, όσο και ο Γιώργος Χρονάς θα απονείμουν βραβεία.

Σύνδεσμος (link) για περισσότερες πληροφορίες: http://educircle.gr/pentzikis/

Διοργανωτής: Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Δράμας και ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ "eκπ@ιδευτικός κύκλος".

20-04-2018 18:00

20-04-2018 22:30