Επιστημονική Διημερίδα «Διδάσκοντας το παρελθόν στο παρόν» - 1η μέρα

Επιστημονική Διημερίδα «Διδάσκοντας το παρελθόν στο παρόν: Παιδαγωγικές πρακτικές και διδακτικές εφαρμογές στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση»

Το επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο και το Διδακτικό Προσωπικό των Ραλλείων Πειραματικών Δημοτικών Σχολείων του Π.Τ.Δ.Ε του Πανεπιστημίου Αθηνών οργανώνει Επιστημονική Διημερίδα στις 11 και 12 Μαρτίου 2017 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων των Ραλλείων ΠΔΣ (Αλεξάνδρου 3, Καστέλα Πειραιάς) με θέμα:

«Διδάσκοντας το παρελθόν στο παρόν: Παιδαγωγικές πρακτικές και διδακτικές εφαρμογές στην Α/θμια και Β/θμια Εκπαίδευση»

Το περιεχόμενο qφορά στην προβολή του παρελθόντος στο παρόν, κυρίως δε στην ανάδειξη όλων εκείνων των στοιχείων που συνιστούν τη συγκρότηση και την οικοδόμηση της γνώσης, συμπεριλαμβανομένων και των προβληματικών περιοχών που συχνά εκδηλώνονται με βεβαιότητες και καθιερωμένες στάσεις και συμπεριφορές. Η διεπιστημονική προσέγγιση του ζητήματος συνδέεται άμεσα με την εκπαιδευτική πράξη και διαδικασία και θα αναδείξει μείζονα θέματα που εμπλέκονται με τη διδασκαλία όπου συχνά παρατηρείται η κυριαρχία του παρελθόντος επί του παρόντος στα γνωστικά αντικείμενα ιστορίας, επιστήμης και τέχνης.
Η διημερίδα περιλαμβάνει και βιωματικά εργαστήρια το απόγευμα του Σαββάτου.

Από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο θα μεταδοθούν οι προφορικές εισηγήσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα που είναι αναρτημένο στη σελίδα:

Οι ομιλητές του Σαββάτου είναι: Μαρία Ρεπούση, Ασπασία Δημητριάδη, Εμμανουήλ Γιαννακουδάκης, Δημήτρης Ράμμος, Αναστασία Κοράκη, Νένα Γαλανίδου, Αικατερίνη Παπασιμάκη.

Οι ομιλητές της Κυριακής είναι: Γεώργιος Ροδάκης, Τεύκρος Μιχαηλίδης, Βασίλειος Πανόπουλος, Ερμιόνη Δελή, Γεώργιος Γαλάνης, Σώτη Τριανταφύλλου, Ίλια Λακίδου.

11-03-2017 09:30

11-03-2017 16:00