Solar Tracker - Ηλεκτρονικό Ηλιοτρόπιο με τον Μικροελεγκτή Arduino

Αναρτήθηκε από: 2lykklria στις 01-08-2023

ΠεριγραφήΗ εργασία εκπονήθηκε στο πλαίσιο των ερευνητικών εργασιών (project) της Α’ τάξης του 2ου Γενικού Λυκείου Καλαμαριάς το σχολικό έτος 2018. Θέμα αποτελεί η δημιουργία ενός ελεγχόμενου μηχανισμού περιστροφής ενός συστήματος ηλιακού συλλέκτη, με δεδομένα που λαμβάνονται από αισθητήρες φωτός μέσω της πλατφόρμας ανάπτυξης Arduino. Η ιδέα προέρχεται από την κίνηση των ηλιοτροπίων που ακολουθούν την πορεία του ήλιου κατά τη διάρκεια της μέρας. Συγκεκριμένα, οι μαθητές αρχικά κατασκευάζουν το κύκλωμα ελέγχου συνδέοντας κατάλληλα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα (αισθητήρες και σερβοκινητήρες) με τον μικροεπεξεργαστή Arduino, και κατασκευάζουν και προσαρμόζουν το μηχανικό σύστημα περιστροφής. Στη συνέχεια οι μαθητές προγραμματίζουν τον μικροεπεξεργαστή Arduino ώστε να ελέγχει και να περιστρέφει κατάλληλα τον ηλιακό συλλέκτη ακολουθώντας τη θέση του ήλιου.
ΤίτλοςSolar Tracker - Ηλεκτρονικό Ηλιοτρόπιο με τον Μικροελεγκτή Arduino