Ρίζες αθάνατες ποντιακές

Mediafile not found

Αναρτήθηκε από: etzimo στις 26-04-2023

ΠεριγραφήΗ σύμπραξη πέντε σχολείων, του Δ.Σ. Αγίου Μάρωνα Κύπρου, του 1ου Δ.Σ. Λυκόβρυσης Ελλάδας, του Ελληνικού Παροικιακού Σχολείου Απ. Ανδρέα Birmigham Αγγλίας, του Ελληνικού Παροικιακού Σχολείου Απ. Ανδρέα Weston Super Mare Αγγλίας και του Ελληνικού Παροικιακού Σχολείου Αγίου Γεωργίου New Jersey Αμερικής παρουσιάζει το ντοκιμαντέρ με τίτλο “Ρίζες αθάνατες ποντιακές”. Το έργο αποτελεί τη συμμετοχή της σύμπραξης στην κατηγορία “Ταινίες Τεκμηρίωσης” του 7ου Πανελλήνιου μαθητικού διαγωνισμού/προγράμματος: Ποντιακός Ελληνισμός, μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον. Στο ντοκιμαντέρ απαντούν στις ερωτήσεις και τις απορίες των μαθητών όλων των σχολείων που συμμετείχαν, οι απόγονοι πρώτης γενιάς τριών Ελλήνων του Πόντου οι οποίοι αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν τα μέρη που γεννήθηκαν στον Πόντο. Παρουσιάζεται η ιστορία και οι περιπέτειες του καθενός από αυτούς προκειμένου να φτάσουν στην Ελλάδα, εκείνα που άφησαν αλλά και εκείνα που βρήκαν. Επιπλέον, απαντούν σε ερωτήσεις σχετικές με την ποντιακή διάλεκτο, τα τραγούδια καθώς επίσης και την ποντιακή κουζίνα. Παράλληλα, σκιαγραφείται το ιστορικό πλαίσιο της παρουσίας και της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου και παρουσιάζονται σημαντικές πληροφορίες για τη μετανάστευση και μετέπειτα εγκατάσταση των Ποντίων στην Κύπρο, την Αγγλία και την Αμερική.
ΤίτλοςΡίζες αθάνατες ποντιακές