ΕΥ ΖΗΝ-Ψυχική Υγεία

Mediafile not found

Αναρτήθηκε από: 5dimsalam στις 06-10-2024

ΠεριγραφήΣτα πλαίσια του Αναλυτικού προγράμματος και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας ήρθαν σε επαφή με δράσεις που στοχεύουν στην ψυχική υγεία και σε έναν χαρούμενο τρόπο ζωής. Συγκεκριμένα ασχολήθηκαν με την αναγνώριση των συναισθημάτων τους, κατ΄ επέκταση και των άλλων και χρησιμοποίησαν ¨εργαλεία¨ ώστε να αποδέχονται τα συναισθήματά τους,καθώς είναι όλα αποδεκτά, και έπειτα να τα διαχειρίζονται όσο το δυνατό πιο εποικοδομητικά.Με τον τρόπο αυτό γνώρισαν καλύτερα τον εαυτό τους,τον περίγυρό τους και βελτίωσαν τις σχέσεις μεταξύ τους.
Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά στο πρόγραμμα και ενεπλάκησαν στις δραστηριότητες που είχαν προγραμματιστεί με ιδιαίτερη προθυμία και χαρά. Ζωγράφισαν, δημιούργησαν, έπαιξαν,
αλληλεπίδρασαν με μαθητές όλου του σχολείου και υιοθέτησαν συμπεριφορές που τους συνόδευσαν ως το τέλος της σχολικής χρονιάς και ευελπιστούμε για πολύ ακόμα!
ΤίτλοςΕΥ ΖΗΝ-Ψυχική Υγεία