Η Σοφία, το Φαγητό και ο Πλούτος

Αναρτήθηκε από: karagsofia στις 29-05-2022

ΠεριγραφήΗ θεατρική αυτή δράση αφορά τη δημιουργία ενός ολοκληρωμένου θεατρικού έργου για το ραδιόφωνο. Συγκεκριμένα, επιλέχτηκε η ιστορία "Η Σοφία, το Φαγητό και ο Πλούτος". Η διασκευή έγινε από την θεατρολόγο Σοφία Καραγιάννη (ΠΕ 91.01) και η δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την δασκάλα πληροφορικής Παρασκευή-Άννα Αρβανίτη (ΠΕ 86). Συμμετείχαν τα παιδιά του τμήματος Δ1 του 5ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού. Συγκεκριμένα, συμμετείχαν οι μαθητές: Αλεβίζου Αλεξάνδρα, Βαγγέλη Κυριακή, Γαβαλάς Εμμανουήλ, Γρηγορέας Ιάσων-Χρήστος, Γρηγοριάδης Μάριος, Δεμέστιχα Λαμπρινή, Εμμανουήλ Ειρήνη, Ζαφειρόπουλος Παναγιώτης, Ζαφειροπούλου Νικολέτα-Ζαχαρούλα, Καρδαρίδη Όλγα, Κοτσίκου Ευαγγελία, Λουρμπόπουλος Γιώργος, Μαρκάκου Μαριάννα, Μαχανίδης Ιωάννης, Παπαγιαννάκης Άγγελος, Σαββάτη Ευγενία.
Το μοντάζ και το mastering έγινε στα studio του Boem Radio.
Στο πλαίσιο της εν λόγω δράσης ασχοληθήκαμε με τις επιμέρους κάτωθι θεματικές ενότητες: επιλογή κειμένου και μελέτη / διασκευή κειμένου / διανομή ρόλων και λοιπών συντελεστών (σκηνοθέτης, μουσικός επενδυτής κλπ) / γνωριμία με το μέσο του ραδιοφώνου και τις τεχνικές απαιτήσεις που έχει / ηχογράφηση του θεατρικού έργου / μοντάζ και mastering ηχογραφημένων αρχείων και μουσικών κομματιών.
ΤίτλοςΗ Σοφία, το Φαγητό και ο Πλούτος