«Φροντίζουμε τον εαυτό μας, στηρίζουμε τους άλλους!»

Posted by: gymertre on 21-10-2024

Contributor
Creator
Date
DescriptionΤο Γυμνάσιο Ερέτριας που υπάγεται στη Δευτεροβάθμια Διεύθυνση Εύβοιας, την Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2024 διοργάνωσε αφιέρωμα για την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας. Τίτλος της δράσης ήταν «Φροντίζουμε τον εαυτό μας, στηρίζουμε τους άλλους». Σκοπός της εκπαιδευτικής δράσης ήταν οι μαθήτριες και οι μαθητές να ενημερωθούν για το τι είναι ψυχική υγεία, πώς επιτυγχάνεται και τι θετικές επιδράσεις προσφέρει στην καθημερινότητα ενός ατόμου. Πιο συγκεκριμένα, οι μαθήτριες και οι μαθητές, αφού πληροφορήθηκαν για την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας μέσω ενός PPT (Power Point), εξασκήθηκαν σε διάφορες γλωσσικές δραστηριότητες έκφρασης και σύνδεσης των συναισθημάτων. Τέλος, οι μαθήτριες και οι μαθητές συνέθεσαν ένα κολάζ, στο οποίο εξέφρασαν τα συναισθήματά τους για διάφορες καθημερινές καταστάσεις, σχεδίασαν το περίγραμμα ενός ατόμου και κατέγραψαν θετικά μηνύματα και συμπεριφορές προς τον εαυτό τους και τους άλλους, δημιούργησαν με τη μέθοδο του καταιγισμού ιδεών ένα poster σύνδεσης της ψυχικής υγείας με ορθές ενέργειες, πράξεις και επιλογές, ενώ τέλος έγραψαν το δικό τους χειρόγραφο βιβλίο «Γράμμα στον εαυτό μου», στο οποίο έδιναν μια συμβουλή στον εαυτό τους. Η εκπαιδευτική αυτή δράση έδωσε την ευκαιρία στις μαθήτριες και τους μαθητές ότι η ψυχική υγεία αφορά όλους τους ανθρώπους και δεν αφορά μόνο τα άτομα με ψυχιατρικά ή και κινητικά προβλήματα.
Publisher
Subject
Title«Φροντίζουμε τον εαυτό μας, στηρίζουμε τους άλλους!»
Type