Διώξε τον φόβο σου μακριά ... πολύ μακριά!

Αναρτήθηκε από: 27nipat στις 20-10-2024

Δημιουργός27ο νηπιαγωγείο Πατρών
Ημερομηνία10 October 2024
ΠεριγραφήΗ δράση έλαβε χώρα στο 27o Νηπιαγωγείο Πατρών. Η σχολική μονάδα ανήκει στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Ν. Αχαΐας. Στη δράση συμμετείχαν και τα δυο τμήματα της σχολικής μονάδας συμπεριλαμβανομένων και των ολοήμερων τμημάτων. Η διάρκεια υλοποίησης της ήταν δύο διδακτικές ώρες την Πέμπτη 10/10/2024 και δύο διδακτικές ώρες την Παρασκευή 11/10/2024. Σκοπός της ήταν να μιλήσουν οι μικροί μαθητές για τους φόβους τους, να αντιληφθούν ότι και οι άλλοι έχουν φόβους και να προσπαθήσουν να βρουν τρόπους να τους διώξουν μακριά. Διαβάστηκαν παραμύθια με θέμα το φόβο που βιώνουν άνθρωποι αλλά και ζώα. Στη συνέχεια οι μαθητές μίλησαν για τους δικούς τους φόβους και πως τους αντιμετωπίζουν. Ζωγράφισαν τους φόβους τους στο χαρτί και τους πέταξαν στο ποτάμι το οποίο τους οδήγησε στη θάλασσα και τους έφαγαν οι καρχαρίες (δραματοποίηση στην αυλή του σχολείου). Ελεύθεροι οι μαθητές, χωρίς τους φόβους να τους βασανίζουν, χόρεψαν χορούς παραδοσιακούς και μοντέρνους. Επίσης σε ομάδες έπαιξαν με μπαλόνια.
Ο στόχος της δράσης επιτεύχθηκε αφού όλοι οι μαθητές συμμετείχαν σε όλες τις δραστηριότητες, ξεδίπλωσαν τις σκέψεις τους και απελευθερώθηκαν μέσα από τη δραματική τέχνη.
ΘέμαΨυχική υγεία
ΤίτλοςΔιώξε τον φόβο σου μακριά ... πολύ μακριά!