"ΑΥΤΟΣ ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας" _ Γυμνάσιο Φιλύρου

Αναρτήθηκε από: tzoni_an στις 06-12-2022

Σχετική ημέρα08 December
ΔημιουργόςΝκολαΐδου Αναστασία και Νικολαΐδης Σπύρος
ΠεριγραφήΈνα βίντεο των μαθητών του Γυμνασίου Φιλύρου, Νικολαΐδου Αναστασίας και Νικολαΐδη Σπύρου, που αξιοποιεί την τέχνη της φωτογραφίας. Τα παιδιά «εντοπίζουν» οικείες εικόνες από το Διάστημα, μέσα σε δικές τους φωτογραφίες. Σε στιγμιότυπα όσων μας περιβάλλουν και απαθανατίζουν καθημερινά με τη βοήθεια μιας φωτογραφικής μηχανής ή ακόμα κι ενός κινητού.
Με το έργο τους αυτό οι μαθητές έλαβαν μέρος στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Διαστημικές Εικόνες και Καλλιτεχνική Έκφραση.

"Αξιότιμοι κύριοι και κυρίες
Ο αγώνας του ανθρώπου να κατανοήσει το Σύμπαν, συνεχίζεται. Στο έτος που τώρα ξεκινά, θα πολλαπλασιαστούν οι ερευνητικές διαστημικές αποστολές αλλά και οι πτήσεις αναψυχής στο Διάστημα. Όμως, είναι αναγκαίο να υποσχεθούμε στον εαυτό μας, πως στα νέα αυτά ταξίδια θα δείξουμε σύνεση, πως δε θα εκδηλώσουμε την αλόγιστη συμπεριφορά που ως τώρα έχουμε επιδείξει πάνω στον υπέροχο αυτό γαλάζιο πλανήτη που βρεθήκαμε να κατοικούμε, τη Γη μας.
Σας ευχαριστούμε."
Απόσπασμα από το κείμενο με το οποίο παρουσίασαν το έργο τους οι μαθητές, στη διαδικτυακή εκδήλωση, στις 12/2/2/22.

ΘέμαΕικόνες του Σύμπαντος μέσα στη Φύση
Τίτλος"ΑΥΤΟΣ ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας" _ Γυμνάσιο Φιλύρου