Μνημεία Παγκόσμιας Κληρονομιάς Unesco από το ΣΤ1

Αναρτήθηκε από: 26dimpeiraia στις 25-11-2022

Περιγραφή    Την περασμένη χρονιά δεν προλάβαμε να ασχοληθούμε όσο θα θέλαμε με την δημιουργία παρουσιάσεων. Για αυτόν τον λόγο αποφασίσαμε ότι η πρώτη εργασία μας για την νέα χρονιά θα ήταν η ολοκλήρωση των παρουσιάσεων που έμειναν ανολοκλήρωτες λόγο Covid-19. Το θέμα μας ήταν ήταν Μνημεία Παγκόσμιας Κληρονομιάς της Unesco. Κάθε ομάδα είχε αναλάβει, μετά από κλήρωση, την παρουσίαση ενός Μνημείου.

Κατά την διάρκεια υλοποίησης της εργασίας μας:

Αναζητήσαμε πληροφορίες στο Διαδίκτυο έχοντας πρώτα ενεργοποιήσει την επιλογή ασφαλούς αναζήτησης της μηχανής αναζήτησης Google.
Αναζητήσαμε & αποθηκεύσαμε εικόνες με άδεια Creative Commons & μεγάλης ανάλυσης.
Αντιγράψαμε από την ιστοσελίδα της Βικιπαίδειας όποια πληροφορία θεωρήσαμε σημαντική κάνοντας αναφορά στην προέλευσης των πληροφοριών αυτών.
ασχοληθήκαμε με τους χρωματικούς συνδυασμούς, τις κινήσεις & τις μεταβάσεις.

Μετά από αρκετούς μήνες δουλειάς οι παρουσιάσεις μας ήταν έτοιμες… και όπως θα δείτε είναι ότι καλύτερο έχουν κάνει τα παιδιά μέχρι σήμερα!

Μουσική: Ludovico Einaudi.
ΤίτλοςΜνημεία Παγκόσμιας Κληρονομιάς Unesco από το ΣΤ1