Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΕ .. ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ

Αναρτήθηκε από: dnikolaki στις 19-06-2023

Συντελεστής1ο Δημοτικό Σχολείο Πόρτο Ράφτη & 3ο Δημοτικό Σχολείο Μαρκοπούλου (E' & ΣΤ')
ΔημιουργόςΝΙΚΟΛΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
ΠεριγραφήΗ εργασία δημιουργήθηκε στα πλαίσια των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων για το σχολικό έτος 2022-2023.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί:
Νικολάκη Δήμητρα(Πληροφορικής),
Πυργέρου Μαρία(Αγγλικής Γλώσσας-Διευθύντρια 3ου Δημοτικού Σχολείου Μαρκοπούλου,
Μακρή Θάλεια(Αγγλικής Γλώσσας)

Για την δημιουργία του τελικού βίντεο υλοποιήθηκαν οι ακόλουθες δραστηριότητες-δράσεις με ομάδες μαθητών στην τάξη:

1.Οι μαθητές κατασκεύασαν οχήματα-ρομπότ και έμαθαν βασικές εντολές κίνησης (μπροστά, πίσω, αριστερά και δεξιά). Στην συνέχεια οδήγησαν τα ρομπότ πάνω σε ένα παγκόσμιο χάρτη(χάρτινο ή παζλ) και έκαναν στάση σε διάφορες χώρες για να θαυμάσουν τα αξιοθέατά τους.

2.Αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο στην Αγγλική γλώσσα για τα αξιοθέατα που επισκέφτηκαν και ηχογράφησαν τις πληροφορίες αυτές.

3.Για να κάνουν πιο διασκεδαστική την εξερεύνησή τους οι μαθητές φαντάστηκαν ότι οδηγοί στα οχήματά τους ήταν αγαπημένοι τους ήρωες κινουμένων σχεδίων, βιβλίων, βιντεοπαιχνιδιών κ.λ.π. Για το λόγο αυτό αναζήτησαν στο διαδίκτυο εικόνες με ήρωες και χρησιμοποίησαν ένα λογισμικό επεξεργασίας εικόνας(paint.net), ώστε να δώσουν στους ήρωές τους την κατάλληλη μορφή.(π.χ. κόψιμο εικόνας, σβήσιμο, αφαίρεση φόντου κ.λ.π.). Στην συνέχεια αναζήτησαν εικόνες με αξιοθέατα, τις οποίες επίσης επεξεργάστηκαν.

4.Οι μαθητές εισήγαγαν τις εικόνες και τις πληροφορίες στο προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch και δημιούργησαν μια ιστορία. Ζωντάνεψαν τους ήρωές τους δίνοντάς τους ρόλους(κίνηση, ήχο κ.λ.π)

Στο βίντεο έχουμε συγκεντρώσει και παρουσιάζουμε τις εργασίες των μαθητών μας.
ΘέμαΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΕ .. ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ
ΤίτλοςΟ ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΕ .. ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ