Το δέντρο που έδινε

Αναρτήθηκε από: karagsofia στις 29-05-2022

ΠεριγραφήΗ θεατρική αυτή δράση αφορά τη δημιουργία ενός ολοκληρωμένου θεατρικού έργου για το ραδιόφωνο. Συγκεκριμένα, επιλέχτηκε η ιστορία "Το δέντρο που έδινε" του Σελ Σιλβερστάιν. Η διασκευή έγινε από τις θεατρολόγους Σοφία Καραγιάννη (ΠΕ 91.01) και Μάρω Λιάτσου (ΠΕ 91.01) και η δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την δασκάλα πληροφορικής Παρασκευή-Άννα Αρβανίτη (ΠΕ 86). Συμμετείχαν τα παιδιά του τμήματος Δ2 του 5ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού. Συγκεκριμένα, συμμετείχαν οι μαθητές: Ναϊτέ Μαρίνα, Καταραχιάς Αχιλλέας, Μαστροκούκος Νικόλαος, Μαυρομαρά Μελίνα, Μουρκογιάννη Εβίτα, Παλαμαρτζή Ιωάννα, Παπαϊωάννου Ευγενία, Πατρωνίδης Εμμανουήλ, Πριοβόλου Νικολέτα, Ρωμανός Απόστολος, Σαμψών Λουκάς, Σταματίου Σταύρος-Χρήστος, Τζόγια Ερίβοια, Τρένι Αλέξια, Χελιώτης Μιχαήλ.
Το μοντάζ και το mastering έγινε στα studio του Boem Radio.
Στο πλαίσιο της εν λόγω δράσης ασχοληθήκαμε με τις επιμέρους κάτωθι θεματικές ενότητες: επιλογή κειμένου και μελέτη / διασκευή κειμένου / διανομή ρόλων και λοιπών συντελεστών (σκηνοθέτης, μουσικός επενδυτής κλπ) / γνωριμία με το μέσο του ραδιοφώνου και τις τεχνικές απαιτήσεις που έχει / ηχογράφηση του θεατρικού έργου / μοντάζ και mastering ηχογραφημένων αρχείων και μουσικών κομματιών.
ΤίτλοςΤο δέντρο που έδινε