Σαν θα φιλιώσουν οι λαοί

Posted by: pangian on 28-02-2023

ContributorΜαθητές και μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου Άρτας
CreatorΜουσικό Σχολείο Άρτας
Date28 February 2023
DescriptionΣυμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Άρτας στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους με τίτλο: «Μνήμες Μικράς Ασίας – Πόντου: 1922 – 2022».
Ο τίτλος του έργου μας είναι: «Σαν θα φιλιώσουν οι λαοί» και πρόκειται για μια μικρού μήκους ταινία στην οποία οι μαθητές και οι μαθήτριές μας επένδυσαν με εικόνα το ομώνυμο πρωτότυπο τραγούδι που έγραψαν εμπνευσμένοι από τη ζωή και τη δράση της Φιλιώς Χαϊδεμένου.
Οι μαθητές/μαθήτριες που αποτελούν την ομάδα εργασίας είναι οι: Λουίζα Βασιλείου, Κωστής Γούσιας, και Κατερίνα Νάκου από την γ΄ γυμνασίου. Συμμετείχαν και βοήθησαν επίσης οι μαθητές/μαθήτριες: Γεράσιμος Γιαννούτσος και Λαμπρινή Κουτσούπα από την γ΄ γυμνασίου. Την ευθύνη και την παιδαγωγική καθοδήγηση της ομάδας είχε ο εκπαιδευτικός Παναγιώτης Γιαννούτσος. Συμμετείχαν και βοήθησαν οι εκπαιδευτικοί Σπήλιος Κούνας και Αναστασία Σταύρου.
Languageel
PublisherΜουσικό Σχολείο Άρτας
SubjectΈνα τραγούδι αφιερωμένο στη Φιλιώ Χαϊδεμένου.
TitleΣαν θα φιλιώσουν οι λαοί
TypeΤαινία μικρού μήκους