Σαν θα φιλιώσουν οι λαοί

Αναρτήθηκε από: pangian στις 28-02-2023

ΣυντελεστήςΜαθητές και μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου Άρτας
ΔημιουργόςΜουσικό Σχολείο Άρτας
Ημερομηνία28 February 2023
ΠεριγραφήΣυμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Άρτας στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους με τίτλο: «Μνήμες Μικράς Ασίας – Πόντου: 1922 – 2022».
Ο τίτλος του έργου μας είναι: «Σαν θα φιλιώσουν οι λαοί» και πρόκειται για μια μικρού μήκους ταινία στην οποία οι μαθητές και οι μαθήτριές μας επένδυσαν με εικόνα το ομώνυμο πρωτότυπο τραγούδι που έγραψαν εμπνευσμένοι από τη ζωή και τη δράση της Φιλιώς Χαϊδεμένου.
Οι μαθητές/μαθήτριες που αποτελούν την ομάδα εργασίας είναι οι: Λουίζα Βασιλείου, Κωστής Γούσιας, και Κατερίνα Νάκου από την γ΄ γυμνασίου. Συμμετείχαν και βοήθησαν επίσης οι μαθητές/μαθήτριες: Γεράσιμος Γιαννούτσος και Λαμπρινή Κουτσούπα από την γ΄ γυμνασίου. Την ευθύνη και την παιδαγωγική καθοδήγηση της ομάδας είχε ο εκπαιδευτικός Παναγιώτης Γιαννούτσος. Συμμετείχαν και βοήθησαν οι εκπαιδευτικοί Σπήλιος Κούνας και Αναστασία Σταύρου.
Γλώσσαel
ΕκδότηςΜουσικό Σχολείο Άρτας
ΘέμαΈνα τραγούδι αφιερωμένο στη Φιλιώ Χαϊδεμένου.
ΤίτλοςΣαν θα φιλιώσουν οι λαοί
ΤύποςΤαινία μικρού μήκους