Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Στερεάς Ελλάδας

Εξ αποστάσεως επιμορφωτικό σεμινάριο:

Το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Στερεάς Ελλάδας σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Ιατρικής Ψυχολογίας και στο πλαίσιο της διαρκούς επιστημονικής και παιδαγωγικής ενημέρωσης και υποστήριξης όλων των εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, διοργανώνει κύκλο έξι (6) εξ αποστάσεως επιμορφωτικών σεμιναρίων, με θέμα: «Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος (ΔΑΦ) στο Συμπεριληπτικό Σχολείο του 21ου αιώνα»

Τίτλος σεμιναρίου Δευτέρας 07 Νοεμβρίου 2022:

Η μελέτη της οντότητας του αυτισμού ως «βασιλική οδός» διερεύνησης του ψυχισμού: δομή, λειτουργία, ψυχοπαθολογία, ψυχοθεραπευτική - ψυχοεκπαιδευτική αντιμετώπιση. Ψυχοδυναμική - ψυχαναλυτική προσέγγιση.

Εισηγητής: Λάμπρος Σ. Σταύρου, καθηγητής ψυχολογίας αποκλίνοντος παιδιού-ειδική αγωγής, ιδρυτής και Διευθυντής του Εργαστηρίου Ειδικής και Θεραπευτικής Αγωγής (ΕΡ.Ε.Θ.Α.) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

07-11-2022 18:20

07-11-2022 22:00