2ο Π.Συνέδριο Τοπ.Ιστορίας:Το αποτύπωμα του 1821 στον τόπο μου. 2η Συνεδρία: ΠΔΕ Αν.Μακεδονίας-Θράκης & Ιον. Νήσων, 6/5/22,9-11

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας, σε συνεργασία με τις 12 Περιφερειακές Δ/νσεις Εκπ/σης της χώρας και την υποστήριξη της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, του Ευρωπαϊκού Πολιτιστικού Κέντρου Δελφών, και του Δήμου Δελφών, συνδιοργανώνουν το 2ο τριήμερο Πανελλήνιο Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας με θέμα: "Τοπική Ιστορία και Εκπαίδευση: το αποτύπωμα του 1821 στον τόπο μου»
Το συνέδριο αποτελεί συνέχεια της εκπαιδευτικής συνεδριακής παράδοσης που δημιούργησε η Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας για την ανάδειξη της Τοπικής Ιστορίας ως αυτόνομο ή διαθεματικό πεδίο μελέτης μέσα στο ελληνικό σχολείο. Τόσο κατά την προηγούμενη όσο και κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά υλοποιείται στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων για τον εορτασμό του 1821.

06-05-2022 08:30

06-05-2022 11:30