24ο Φεστιβάλ Ολυμπίας σεμινάρια-εκδηλώσεις - Ημέρα 1η

24ο Φεστιβάλ Ολυμπίας σεμινάρια-εκδηλώσεις

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων για επαγγελματίες της εκπαίδευσης, το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους διοργανώνει τα παρακάτω σεμινάρια-εκδηλώσεις κατά τη διάρκεια της 24ης έκδοσής του (27 Νοεμβρίου-4 Δεκεμβρίου 2021). Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν σε φυσική μορφή στον Πύργο Ηλείας, ενώ θα είναι προσβάσιμες μέσω διαδικτύου σε εκπαιδευτικούς απ’ όλη την Ελλάδα.

Μια αντικριστή βιβλιοπαρουσίαση
Νίκος Θεοδοσίου, Όταν ο κινηματογράφος πήγε στο ελληνικό σχολείο ... και γύρισε με κλάματα! Το χρονικό της "ταραγμένης" σχέσης του κινηματογράφου με τη δημόσια εκπαίδευση στην Ελλάδα από το 1900 ως το 1997, Φεστιβάλ Ολυμπίας, 2021.
Δημήτρης Α. Παπαδόπουλος, Κινηματογραφική Εκπαίδευση. Τέχνη, πολιτισμός και παιδαγωγική, Πολιτιστική Εταιρεία Κρήτης - Πυξίδα της Πόλης, 2021.

Ο Νίκος Θεοδοσίου και ο Δημήτρης Α. Παπαδόπουλος συζητούν για τις περιπέτειες του κινηματογράφου από τις αρχές του περασμένου αιώνα και προς το αύριο, μέσα κι έξω απ’ τα σχολεία, στην Ελλάδα και αλλού. Τον διάλογο συντονίζει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Ολυμπίας, σκηνοθέτης Δημήτρης Σπύρου.

Το Εργοστάσιο των Κινούμενων Εικόνων
Πρώτη παρουσίαση του εν εξελίξει διαδραστικού Ψηφιακού Χώρου για τις Τεχνολογίες και τη Γλώσσα του Κινηματογράφου που αναπτύσσει η Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία “Νεανικό Πλάνο” σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστημών Αγωγής Προσχολικής Ηλικίας του ΕΚΠΑ και της Ερευνητικής Ομάδας Απεικόνισης Πληροφορίας και Εικονικής Πραγματικότητας του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Η/Υ του Πανεπιστημίου Πατρών.
Το έργο υλοποιείται με τη στήριξη και υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Τους παιδαγωγικούς στόχους και την κατεύθυνση του έργου θα παρουσιάσει η βασική ομάδα εργασίας του έργου:
Ευαγγελία Κούρτη (Καθηγήτρια Τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πανεπιστημίου Αθηνών),

Ηρώ Βούλγαρη (ΕΔΙΠ Τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πανεπιστημίου Αθηνών),

Θεοδώρα Μαλλιαρού (Υπ. Διδάκτορας Τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πανεπιστημίου Αθηνών),

Αγάπη Χρυσανθακοπούλου (Υπ. Διδάκτορας Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Η/Υ Πανεπιστημίου Πατρών).

Για περισσότερες πληροφορίες: 24ο Φεστιβάλ Ολυμπίας: Πρόσκληση ενδιαφέροντος για εκπαιδευτικούς

28-11-2021 11:00

28-11-2021 18:30