Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Επιχειρηματολογίας (Αντιλογίας) 2017

Οι Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Επιχειρηματολογίας (Αντιλογίας) 2017 με συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες Λυκείων οργανώνονται από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και το Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών και πραγματοποιούνται με την ευγενική χορηγία της ΕUROBANK και της Βουλής των Ελλήνων.

Μέσα από τους Αγώνες Επιχειρηματολογίας οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να αναπτύξουν τις ικανότητές τους στην λογική διάρθρωση των επιχειρημάτων τους, διδάσκονται να συνεργάζονται πειθαρχημένα με τους συμπαίκτες τους καθώς και να σέβονται, να κατανοούν και να ασκούν κριτική στις θέσεις που υποστηρίζει η αντίπαλη ομάδα.

Στους 13ους Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας (Αντιλογίας) λαμβάνουν μέρος 700 περίπου μαθητές 100 σχολείων από Αττική, Μακεδονία, και Φωκίδα.

Ο Τελικός Αγώνας θα γίνει στην Παλαιά Βουλή στην Αθήνα, την Κυριακή 19 Μαρτίου και ώρα 12:00.

19-03-2017 11:35

19-03-2017 17:00