4ο Γυμνάσιο Γλυφάδας/ Δράση για την ψυχική υγεία

Αναρτήθηκε από: kchazapi στις 17-09-2024

ΠεριγραφήΟι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γ4 του 4ου Γυμνασίου Γλυφάδας (που ανήκει στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας) σε συνεργασία με την καθηγήτρια τους Κατερίνα Χαζάπη, κλάδου ΠΕ80 πραγματοποιήσαμε δράση με θέμα «Αντιμετωπίζοντας το άγχος». Η δράση μας εντάχθηκε στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχικής Υγείας στις 10 Οκτωβρίου 2023. Ο σκοπός της δράσης μας ήταν διττός:
1. Η «εξερεύνηση» τον όρο «άγχος» και η συνειδητοποίηση του δικού μας άγχους και
2. Η ευαισθητοποίηση της σχολικής μας κοινότητας (μαθητές/τριες, καθηγητές/τριες και γονείς) στην πρόληψη και την αντιμετώπιση του άγχους, ως σημαντικού παράγοντα που επιβαρύνει την ψυχική υγεία όλων μας ανεξαρτήτου ηλικίας και φύλου.
Έτσι, σε διάστημα 15 ημερών ασχοληθήκαμε με τη δημιουργία αφισών ευαισθητοποίησης όλων των μαθητών/τριών, τις οποίες τοιχοκολλήσαμε στις 14 σχολικές αίθουσες του σχολείου μας, στην είσοδο του σχολείου μας και στο Γραφείο των Καθηγητών/τριών. Η δράση μας είχε θετικό αντίκτυπο για μας, καθώς συζητήσαμε, μοιραστήκαμε εμπειρίες και συνειδητοποιήσαμε ότι το άγχος πλήττει όλους και όλες μας, εκδηλώνεται με ποικίλους τρόπους και ότι η σχολική επιτυχία δεν αποτελεί το μοναδικό παράγοντα του άγχους των εφήβων. Τέλος, ενσωματώσαμε στην καθημερινή μας ρουτίνα τεχνικές διαχείρισης του άγχους (όπως επαφή με φύση, υγιεινή διατροφή, σωματική δραστηριότητα, κοινωνικότητα) βελτιώνοντας σημαντικά και έμπρακτα την ψυχική μας υγεία.
Τίτλος4ο Γυμνάσιο Γλυφάδας/ Δράση για την ψυχική υγεία