ΕΠΑΛ Κάτω Αχαΐας _ Πρόγραμμα LdV ECVET Λειψία

Contributor Συμετέχοντες μαθητές ΕΠΑ.Λ Κάτω Αχαϊας
CreatorΟδυσσέας Κόντος ΠΕ12.04
Date03 May 2014
DescriptionΤο ΕΠΑ.Λ Κάτω Αχαΐας σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Leonardo da Vinci στη Λειψία. Πρόκειται μια πρόγραμμα ECVET παροχής πιστωτικών μονάδων απασχόλησης και στο οποίο πήραν μέρος 8 μαθητές του σχολείου από τους τομείς Γεωπονίας Μηχανολογίας και Πληροφορικής και τοποθετήθηκαν για ένα μήνα σε γερμανικές επιχειρήσεις αντίστοιχες με την ειδικότητα τους. Το πρόγραμμα επιπλέον περιελάμβανε και πλήθος πολιτιστικά στοιχεία όπου οι συμμετέχοντες γνώρισαν σημαντικά πράγματα για το Γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα, τη σύνδεσή του με την αγορά εργασίας, και τη Γερμανική κουλτούρα και πολιτισμό. Στο τέλος του προγράμματος ο οργανισμός υποδοχής απένειμε στους μαθητές πιστοποιητικά συμμετοχής στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα μαζί με φυλλάδια αξιολόγησης του καθενός. Το συμπέρασμα είναι ένα και συμφωνήσαμε όλοι: Η εμπειρία είναι μοναδική και τα οφέλη πολλά, με το σπουδαιότερο: την ένταξη των συμμετεχόντων έστω για λίγο στην πραγματική αγορά εργασίας με ότι αυτό συνεπάγεται...
PublisherΟδυσσέας Κόντος ΠΕ12.04
Relationιστολόγιο δημιουργού
Sourcehttp://users.sch.gr/okontos/autosch/joomla15/index.php/activities/eidikes-thematikes-drastiriotites/2013-14-ice-cubes
SubjectECVET, erasmus +, Leonardo Da Vinci, Ευρωπαϊκά προγράμματα, ΕΠΑΛ Κάτω Αχαΐας, epal kato achaias, odkontos, kontos,
TitleΕΠΑΛ Κάτω Αχαΐας _ Πρόγραμμα LdV ECVET Λειψία
Typewmv video_ European programms LdV