Derveni Korinthia: Our eTwinning Project 2022-2023

Αναρτήθηκε από: alexvelle στις 29-03-2023

Ημερομηνία10 March 2023
ΠεριγραφήΦέτος το σχολείο μας έγινε μέλος της Ευρωπαϊκής Σχολικής Κοινότητας eTwinning οργανώνοντας και υλοποιώντας έργο-δράση με τίτλο “Presenting small places around Europe: History, Customs & Culture / Γνωρίζω και παρουσιάζω μικρά μέρη της Ελλάδας και της Ευρώπης: Πολιτισμός, Έθιμα, Άνθρωποι”.

Στο έργο συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Β’, Δ’ και ΣΤ’ τάξης υπο την καθοδήγηση της εκπαιδευτικής ομάδας eTwinning του σχολείο μας.
Έχοντας ως στόχο την συνδημιουργία ενός «εναλλακτικού» τουριστικού οδηγού συλλέξαμε πληροφορίες και παρουσιάσαμε τον τόπο μας, το σχολείο, τα έθιμά μας, τοπικά προϊόντα και συνταγές.

Συνεργαστήκαμε με σχολεία και από την Ελλάδα (2ο ΔΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ, 2ο ΔΣ ΑΓΙΟΥ ΚΗΡΥΚΟΥ ΙΚΑΡΙΑΣ) αλλά και από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες (Maglaj Primary School, Bosnia & Guardiegrele Primary School, Italy).

Στο βίντεο μπορείτε να απολαύσετε την συνεισφορά των μαθητών και των μαθητριών του σχολείου μας σε αυτό το συλλογικό έργο που ολοκλήρωθηκε πριν από λίγες μέρες.
ΤίτλοςDerveni Korinthia: Our eTwinning Project 2022-2023
ΤύποςΠαρουσίαση