(2) Δρω υπέρ της ευζωίας των αδέσποτων της γειτονιάς! (Κίσσα)

Posted by: mamanana on 10-12-2023

Contributor13ο Δ. Σ. Ξάνθης
Related day of the year06 December
Creator13ο Δ. Σ. Ξάνθης, Γεώργιος Ξανθόπουλος (Διευθυντής), Έλσα Κοντογιάννη (Υποδιευθύντρια), Μαρία Μανανά (Μουσικός)
Date06 December 2023
DescriptionΣτο πλαίσιο του προγράμματος Φιλοζωίας που υλοποιεί το σχολείο μας και παράλληλα με τις δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών απέναντι στα ζώα συντροφιάς (αδέσποτα και δεσποζόμενα) συμβάλλουμε ενεργά στην αναβάθμιση της ευζωίας των αδέσποτων ζώων της ευρύτερης κοινότητας-γειτονιάς.

Με χρήματα που συγκεντρώθηκαν από τη σχολική κοινότητα και σε συνεργασία με το Ζωοφιλικό Σύλλογο Αδέσποτοι Φίλοι Ξάνθης και το Κτηνιατρείο του κ. Ζαγκλιαβού και της κ. Χατζούδη προχωρούμε σε στειρώσεις και γενικότερη κτηνιατρική περίθαλψη και φροντίδα δύο αδέσποτων γατών που διαβιούν γύρω από το σχολείο μας.

Η δεύτερη γατούλα που στειρώθηκε και έλαβε γενικότερη κτηνιατρική φροντίδα είναι η Κίσσα της οποίας την ιστορία μπορείτε να παρακολουθήσετε στο βίντεο.

Ευχαριστούμε θερμά το διευθυντή του σχολείου κ. Γεώργιο Ξανθόπουλο για την υποστήριξή του!

Ευχαριστούμε θερμά το Κτηνιατρείο Ζαγκλιαβού-Χατζούδη και το Ζωοφιλικό Σύλλογο Αδέσποτοι Φίλοι Ξάνθης για την άψογη συνεργασία!

Ευχαριστούμε θερμά την υπεύθυνη καθαριότητας του σχολείου μας την κ. Άννα Τυμπανίδου για τη μεγάλη φιλοζωική συμβολή της και όλη τη βοήθεια που μας παρείχε.

Μουσική: "Moonrise", Reed Mathis
Publisher
SubjectΓάτες Φιλοζωΐα Αδέσποτα Γάτα Κτηνίατρος Στείρωση Φροντίδα Ζώα Συντροφιάς 13ο Δ.Σ.Ξάνθης Ξάνθη
Title(2) Δρω υπέρ της ευζωίας των αδέσποτων της γειτονιάς! (Κίσσα)