Ψυχική Υγεία

Contributor
Creator
Date
DescriptionΤο 1ο Γυμνάσιο Πεύκων Θεσσαλονίκης, με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχικής Υγείας (10 Οκτωβρίου), διοργάνωσε δύο δράσεις προαγωγής της κοινωνικής και συναισθηματικής ευεξίας των παιδιών και των εφήβων και ευαισθητοποίησης με θέμα: «Η ψυχική υγεία είναι οικουμενικό ανθρώπινο δικαίωμα».
1η δράση: Ενδοσχολικός Εικαστικός Διαγωνισμός με θέμα "Η ψυχική υγεία είναι ανθρώπινο δικαίωμα!". Η τέχνη είναι ένας ισχυρός τρόπος έκφρασης και διαχείρισης συναισθημάτων. Μέσα από τα χρώματα και τις μορφές, εκφράζουμε πόνο, χαρά, ελπίδα και τη δύναμη να αγωνιστούμε για την ψυχική μας υγεία. Τα παιδιά αποτύπωσαν τις σκέψεις τους πάνω σε αυτό το σημαντικό θέμα μέσα από την τέχνη τους, συμμετέχοντας στον Ενδοσχολικό Εικαστικό Διαγωνισμό με θέμα "Η ψυχική υγεία είναι ανθρώπινο δικαίωμα!". Συμμετείχαν 10 μαθητές και μαθήτριες της Α’ και Γ’ τάξης. Απονεμήθηκαν βραβεία σε 5 έργα και έπαινοι συμμετοχής σε όλους.
2η δράση: Η ενασχόληση με τον αθλητισμό κάνει καλό στην ψυχική υγεία! Η ψυχική υγεία συνδέεται με τους Παραολυμπιακούς Αγώνες, όπου οι αθλητές ξεπερνούν εμπόδια λόγω αναπηριών, επιδεικνύοντας δύναμη ψυχής. Οι μαθητές της Β’ τάξης επισκέφθηκαν το Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης και παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Παραολυμπιακοί Αγώνες». Γνώρισαν την ιστορία και τα αθλήματα, συμμετέχοντας στους αγώνες Goalball και Boccia, ενισχύοντας την ενσυναίσθηση και την ευαισθησία τους.
Publisher
Subject