1ο Γυμνάσιο Νεάπολης Θεσσαλονίκης - Φεστιβαλ πολυγλώσσίας

Αναρτήθηκε από: zmolochid στις 04-01-2024

Περιγραφή11ο Φεστιβάλ Πολυγλωσσίας -Ανοιχτοί Δρόμοι

To 1o Γυμνάσιο Νεάπολης συμμετείχε στο 11ο Φεστιβάλ Πολυγλωσσίας “Ανοιχτοί δρόμοι” με γλωσσικό περίπτερο, μετά από πρόσκληση του Δήμου Παύλου Μελά και της Aντιδημαρχίας Κοινωνικής Πολιτικής. Με αφορμή το δέντρο της πολυγλωσσίας του σχολείου μας στο μάθημα των Γερμανικών, δημιουργήσαμε το δέντρο της ειρήνης που τόσο επίκαιρο θέμα είναι στις μέρες μας. Οι μαθητές θέλουν ειρήνη, θέλουν να μπορούν να πάνε σχολείο, να συναντήσουν τους φίλους τους, να γελάσουν, να παίξουν, να νιώθουν ασφάλεια και να νιώθουν καλά. Οι επισκέπτες του περιπτέρου μας ζωγράφισαν ένα φύλλο με τη λέξη ειρήνη σε όποια γλώσσα επιθυμούσαν και το τοποθέτησαν πάνω στο δεντράκι μας, στέλνοντας έτσι ένα συμβολικό μήνυμα. Σε ένα μίνι χειροποίητο βιβλιαράκι “το βιβλίο της ειρήνης” είχαν τη δυνατότητα να δημιουργήσουν το δικό τους λεξικό με τη λέξη ειρήνη.
Τo πρόγραμμα της εκδήλωσης:
Τίτλος1ο Γυμνάσιο Νεάπολης Θεσσαλονίκης - Φεστιβαλ πολυγλώσσίας