Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας

Mediafile not found

Αναρτήθηκε από: nipagchial στις 03-10-2024

ΠεριγραφήΚάθε χρόνο 10 Οκτωβρίου εορτάζεται η Παγκόσμια ημέρα ψυχικής υγείας. Στα πλαίσια λοιπόν αυτού του εορτασμού το Υπουργείο Παιδείας κάλεσε όλες τις σχολικές μονάδες της χώρας να συμμετέχουν με κάποιο έργο /κάποια δράση τους. Το νηπιαγωγείο Αγχιάλου ανταποκρίθηκε στην συγκεκριμένη πρόσκληση και συμμετέχει με τη δημιουργία ενός βίντεο!!.

Η φιλοσοφία της δημιουργίας του στηρίχθηκε στο σκεπτικό πως στο νηπιαγωγείο θεμέλιος λίθος για την ψυχική υγεία των μαθητών/τριών είναι η καλλιέργεια της ενσυναίσθησης. Να μπορούν δηλαδή να μπουν στη θέση του άλλου και να κατανοήσουν πως νιώθει ως αποδέκτης της δικής τους συμπεριφοράς.

Έτσι παρατηρήσαμε εικόνες με παραβατικές συμπεριφορές, σχολιάσαμε, προβληματιστήκαμε γύρω από αυτές, υλοποιήσαμε βιωματικές δραστηριότητες και μέσω της θεατρικής αγωγής ζωντανέψαμε τέτοιες συμπεριφορές ( όπως ένα παιδί άρπαζε το παιχνίδι του άλλου, ένα άλλο παιδί πλησίαζε και γκρέμιζε την κατασκευή του συμμαθητή του κ.α) συζητήσαμε για τα συναισθήματα που ένιωσε το θύμα και συναποφασίσαμε τη διαμόρφωση κανόνων που θα ακολουθούσαμε όλοι ώστε να είμαστε χαρούμενοι.

Για τον θύτη εφαρμόσαμε την θεατρική τεχνίκή ” Hot chair” . Ο θύτης καθισμένος στο κέντρο της ολομέλειας εξηγούσε το λόγο για τον οποίο εκδήλωσε αυτή την συμπεριφορά, το κίνητό του και τα συναισθήματα που βίωνε και τον οδήγησαν σε αυτή την πράξη. Μπήκαμε δηλαδή στα δικά του παπούτσια και είδαμε με άλλο μάτι κάποιες παραβατικές συμπεριφορές κατανοώντας τα κίνητρά τους.

ΤίτλοςΠαγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας