4ο Ταξίδι στο Παρελθόν

ContributorΝ. Τζίτζη
CreatorΣτ' τάξη
Description"Ταξίδι” στο Θέατρο και τον Κινηματογράφο στις δεκαετίες ’70 κι ’80
Το 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης «ταξιδεύει» τους ακροατές του Μαθητικού Ραδιοφώνου στις δεκαετίες ’70 κι ’80. Στα πλαίσια του eTwinning project "Family Ties", του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων «Οικογενειακοί Δεσμοί» και του 2014 Ευρωπαϊκού Έτους για τη Συμφιλίωση Οικογένειας και Εργασίας, τα παιδιά της Στ' θα σας κρατήσουν συντροφιά την Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2014 με πληροφορίες για τα θεατρικά και κινηματογραφικά δρώμενα στην Ελλάδα και τον κόσμο τις δεκαετίες 1970 και 1980. Ο Ρούλης, ο Άκης, ο Κίο, ο Λέων, η Μπάρμπι, η Ειρήνη και η Άννα θα παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της έρευνας που έκαναν με τη βοήθεια των γονιών τους οι οποίοι απάντησαν σε ερωτήσεις για το θέατρο και τον κινηματογράφο από την εποχή που ήταν παιδιά και έφηβοι. Ειδικό αφιέρωμα στις Οσκαρικές ταινίες της εικοσαετίας. Οι πληροφορίες θα συνοδεύονται από τα μουσικά θέματα και τα τραγούδια των ταινιών. Μείνετε συντονισμένοι στο Μαθητικό Ραδιόφωνο! Το 10ο Ηλιούπολης θα σας "ταξιδέψει" ... στο παρελθόν.
Languageel
Publisher10ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης