"Έστω και διά ολίγα λεπτά ευρέθησαν ελεύθεροι" Μαρσέλ Νατζαρί

Mediafile not found

Posted by: earnaou on 10-02-2021

ContributorΕλισσάβετ Καλογιαννίδου, Σπυρίδων Κανταρτζής, Χρήστος Κολιοθωμάς, Εμμανουήλ-Γεώργιος Πανσίνης-Καραχάλιος, Ειρήνη Αρναούτη
CoverageΆουσβιτς-Μπίρκεναου 1944-1945, Αθήνα 2021
Related day of the year27 January
CreatorΠρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης
Date10 February 2021
DescriptionΤο παρόν βίντεο αποτελεί μία καλλιτεχνική εκφραστική προσέγγιση της εξέγερσης των sondercommando στο στρατόπεδο εξόντωσης Άουσβιτς-Μπίρκεναου το 1944. Βασίζεται στη μελέτη πηγών και, πέρα από την εστίαση στους Εβραίους sondercommando ελληνικής καταγωγής, περνάει στη σύνδεση με το διεθνικό χαρακτήρα των γεγονότων. Το καλλιτεχνικό αυτό βίντεο συνδυάζει τη βασισμένη σε πηγές αφήγηση, με αυθεντική μουσική, συμβολική χορογραφία σύγχρονου χορού και συνδετικά συμβολικά πλάνα που παραπέμπουν στα τραγικά εκείνα γεγονότα.
Για τη δημιουργία του συνεργάστηκαν οι μαθητές Ελισσάβετ Καλογιαννίδου (Β' τάξη), Σπυρίδων Κανταρτζής (Β' τάξη), Χρήστος Κολιοθωμάς (Α' τάξη) του Πρότυπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης κατά το σχολικό έτος 2020-2021, ενώ για την εκτέλεση της μουσικής συνέβαλε φιλικά και ο Εμμανουήλ-Γεώργιος Πανσίνης-Καραχάλιος (Α' τάξη). Η έρευνα του θέματος και η δημιουργία του βίντεο έγινε υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού ΠΕ06 Αγγλικών Ειρήνης Αρναούτη.
Σε όλα τα στάδια παραγωγής του βίντεο τηρήθηκαν αυστηρά τα μέτρα προστασίας κατά του COVID-19.
Languageel
PublisherΠρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης
RightsΤο βίντεο έχει παραχθεί για εκπαιδευτικούς σκοπούς και δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εμπορικούς λόγους.
SubjectΟλοκαύτωμα, Έλληνες Εβραίοι, sondercommando, εξέγερση, καλλιτεχνικό βίντεο, χορογραφία
Title"Έστω και διά ολίγα λεπτά ευρέθησαν ελεύθεροι" Μαρσέλ Νατζαρί
Typeκαλλιτεχνικό βίντεο