Τήνος - Κρυμμένο σε κοινή θέα

Contributor
CreatorΕΠΑΛ Τήνου - Πρόγραμμα Νόησις/ΜΝΑΕ
Date09 June 2022
DescriptionΟι μαθητές του ΕΠΑΛ ΤΗΝΟΥ συνέλεξαν παλιές ιστορίες από το οικογενειακό τους περιβάλλον, ιστορίες από την νεανική τους ζωή στο νησί, από εκδρομές, διασκέδαση, καθημερινή ζωή, μαθητική ζωή, στέκια και από τις συνήθειες τους τότε.

Μέσα από τη μεθοδολογία της προφορικής ιστορίας τα παιδιά ρώτησαν, ερεύνησαν, και συγκέντρωσαν προφορικές μαρτυρίες από τα παιχνίδια.Τα συνέδεσαν με τον τόπο και τις τοποθεσίες που λάμβαναν χώρα, βρήκαν παλιές φωτογραφίες από τις περιοχές και καλούμαστε να τα επαναφέρουμε στο σήμερα.

Το WORKSHOP πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 14/4 και την Παρασκευή 15/4, ενώ πρωτοπαρουσιάστηκε στο κοινό το Σάββατο 16/4

Η διαδρομή των έργων είναι: Ν. Λύτρα, Τριών Ιεραρχών, περιοχή Μαλαματένιας, Εικονικό Μουσείο.
Οι παρεμβάσεις που έγιναν στο δημόσιο χώρο ενεργοποιούνται μόνο τη νύχτα με τη βοήθεια ειδικού φωτισμού (φακών uv) που δεν αλλοιώνουν το κυκλαδίτικο χρώμα. Σε κάθε σημείο ενδιαφέροντος υπάρχουν QR codes μέσα από τα οποία κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να δει πληροφορίες και να ακούσει την προφορική ιστορία των πρωταγωνιστών που περιγράφουν τα παιχνίδια που έπαιζαν όταν ήταν μικροί.
Languageel
Publisher
Sourcehttps://tinosart.gr/%CE%BA%CF%81%CF%85%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CE
Subject