Το Αθλητικό Ιδεώδες

Αναρτήθηκε από: gymspato στις 03-06-2024

ΔημιουργόςΈφη Λάγαρη
ΠεριγραφήΤο βίντεο αυτό δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Το Αθλητικό Ιδεώδες» από την καθηγήτρια ’Εφη Λάγαρη.
Η εκφώνηση των κειμένων έγινε από τους μαθητές : Θωμαή Γκάτζια, Παναγιώτη Γιαννόπουλο, Βασίλη Βασιλάκη και Μάριο Σάκκο.
Το βίντεο έχει σκοπό την ανάδειξη και προβολή μιας αθέατης πλευράς του αθλητισμού που εκτείνεται από την Αρχαία Ελλάδα έως και σήμερα. Η αθέατη αυτή πλευρά παρουσιάζεται για να φωτιστεί το πραγματικό Αθλητικό Ιδεώδες. Μέσα από ιστορίες αθλητών, αναδεικνύονται σπουδαία θέματα και ανοίγεται ένα πλαίσιο διαλόγου για μαθητές και ενήλικες. Διάλογο σχετικά με την απομάκρυνση του ιδεώδους από τις ρίζες του και την ανάγκη ενός ευρύτερου επαναπροσδιορισμού του. Για έναν καλύτερο Αθλητισμό και έναν καλύτερο κόσμο.
ΤίτλοςΤο Αθλητικό Ιδεώδες