Μια ωραία πεταλούδα

ContributorΣωτήρης Γιαννούλης, Δημήτρης Διαμάντης
CreatorΝάνσυ Μπαλούτογλου
Date
DescriptionΜε αφορμή τον πανελλήνιο διαγωνισμό ζωγραφικής «Μια ωραία πεταλούδα "Νίκη Γουλανδρή" 2022» οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Βούλας δημιούργησαν στο μάθημα των Εικαστικών έργα με μοναδικές πεταλούδες του τόπου μας , με την καθοδήγηση της κυρίας Νάνσυς Μπαλούτογλου.

Η δράση προσεγγίστηκε διαθεματικά και έτσι στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος τα παιδιά, με τη βοήθεια των δασκάλων τους κ. Δημήτρη Διαμάντη (Δ1) και κ. Σωτήρη Γιαννούλη(Δ2), άντλησαν πληροφορίες για την πεταλούδα, συζήτησαν για τον κύκλο της ζωής της, γνώρισαν τα είδη πεταλούδας που ζουν στην Ελλάδα και εντόπισαν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους.

Στο βίντεο παρουσιάζονται τα έργα των μαθητών/τριων που, είτε αποφάσισαν να στείλουν τις δημιουργίες τους στον διαγωνισμό είτε όχι, απόλαυσαν τη διαδικασία.

Μουσική: Γιώργος Βαρσαμάκης, «Ο καινούριος μου φίλος»
Publisher
Rightsμε αναφορά στον δημιουργό