Αναρτήθηκε από: mamanana στις 28-12-2023

Συντελεστής13ο Δ. Σ. Ξάνθης
Σχετική ημέρα25 December
Δημιουργός13ο Δ. Σ. Ξάνθης, Γεώργιος Ξανθόπουλος, Μαρία Μανανά (Μουσικός), Θεοδοσία Χαλβατζή (καθ. Γερμανικής και Ισπανικής Φιλολογίας)
Ημερομηνία28 December 2023
ΠεριγραφήΣτο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος European Christmas Tree Decoration 2023 ανταλλάξαμε μεταξύ μας Χριστουγεννιάτικα Στολίδια, Κάρτες, Ζωγραφιές, Πληροφορίες, Ήθη και Έθιμα του Τόπου μας 25 Σχολικές Μονάδες από14 Ευρωπαϊκές χώρες: Αυστρία, Γαλλία, Γερμανία, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο (Σκωτία), Ισπανία, Ιταλία, Κροατία, Λιθουανία, Ουγγαρία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σλοβακία,Τσεχία.

Ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του 13ου Δ.Σ.Ξάνθης προετοιμάζουν και ηχογραφούν τα Ισπανικά Κάλαντα "Los Peces en el Rio" και τα παρουσιάζουν στην τηλεδιάσκεψη με το σχολείο Calle Espliego στην Κόρδοβα της Ισπανίας.

Ευχαριστούμε θερμά το διευθυντή του σχολείου
κ. Γεώργιο Ξανθόπουλο για την πρωτοβουλία του να εντάξει το σχολείο μας και για την καθοριστική συμβολή του στο να υλοποιηθεί υπό τις καλύτερες προϋποθέσεις το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα:

Ευχόμαστε σε όλους Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέον Έτος!
Γλώσσαel
Εκδότης13ο Δ. Σ. Ξάνθης
ΠηγήΧάρτες και σημαίες την ιστοσελίδα: https://www.wikipedia.org/
ΘέμαΕυρωπαϊκό Πρόγραμμα Ξάνθη 13ο Δ.Σ.Ξάνθης Χριστουγεννα Χριστουγεννιάτικα Στολίδια Τραγούδι Κάλαντα Ισπανικά Πολιτιστικό Ισπανία