ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΕΚΦΡΑΣΗ

Αναρτήθηκε από: geocharcha στις 07-12-2019

ΠεριγραφήΓΛΩΣΣΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Πρωταρχικός σκοπός μέσα στο σχολείο είναι να δώσουμε σε κάθε παιδί την ευκαιρία να εκφραστεί έξω από κάθε δέσμευση και κριτική .Για να εκφράσει τις σκέψεις και τα συναισθήματά του το παιδί χρησιμοποιεί ή το λόγο ή την τέχνη.
Γι’ αυτό πρέπει να βοηθήσουμε τα παιδιά να αναπτύξουν την εκφραστική δυνατότητα του λόγου όπου αυτό βέβαια είναι εφικτό ή διαφορετικά να ενισχύσουμε την εφευρετικότητα , τη δημιουργικότητα και τη φαντασία τους. Γιατί όταν τα παιδιά δεν έχουν αναπτυγμένη την εκφραστική δυνατότητα του λόγου έρχεται η τέχνη για να τα βοηθήσει να εκφραστούν.
Η τέχνη βοηθάει στην πληρέστερη διδασκαλία των άλλων μαθημάτων γι’ αυτό πρέπει να χρησιμοποιείται σαν τρόπος έκφρασης ή παράστασης κατά τη διδασκαλία τους.
Κατά την εκτέλεση των δραστηριοτήτων που υπάρχουν σ’ αυτό το βιβλίο έγινε συνδυασμός λόγου και τέχνης κι αυτό βοήθησε να αναδειχτούν οι ξεχωριστές ικανότητες του κάθε μαθητή.
Το βιβλίο αυτό περιέχει ομαδικές και ατομικές εργασίες που έγιναν από τους μαθητές κατά τη διάρκεια της φοίτησης τους στην Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη .
ΤίτλοςΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΕΚΦΡΑΣΗ