ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ

Mediafile not found

Αναρτήθηκε από: gymsoron στις 15-03-2022

ΠεριγραφήΗ 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως η παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού (bulling). Η βία στα σχολεία και ο ενδοσχολικός εκφοβισμός (school bullling) θεωρούνται πλέον κοινωνικό πρόβλημα και οι όροι αυτοί χρησιμοποιούνται για να περιγράψουν μια κατάσταση κατά την οποία ασκείται συστηματική, εσκεμμένη και επαναλαμβανόμενη βία καθώς και επιθετική συμπεριφορά με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους εντός και εκτός του σχολείου. Η ενδοσχολική βία ξεκινά από πολλές και διάφορες αιτίες, εκδηλώνεται με διαφορετικούς τρόπους, σε ποικίλη ένταση προκαλώντας έντονο άγχος, χαμηλή αυτοεκτίμηση, ανασφάλεια, φοβίες κ.ά. και τραυματίζει σοβαρά την ψυχή του παιδιού.
Προκειμένου οι μαθητές μας να αναγνωρίσουν τις πιο συνηθισμένες εκδηλώσεις ενδοσχολικής βίας, να αντιληφθούν τις τραυματικές της συνέπειες και να αντιδράσουν, πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου προβολή ταινίας μικρού μήκους στην οποία συμμετείχαν ως ηθοποιοί οι μαθητές μας. Τα περιστατικά σχολικού εκφοβισμού που παρουσιάστηκαν στην ταινία προβλημάτισαν τα παιδιά, και κέντρισαν το ενδιαφέρον τους για το συγκεκριμένο φαινόμενο.
ΤίτλοςΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ