"Ταξίδι στο ... παρελθόν" από την Στ' τάξη του 10ου Δ.Σ. Ηλιούπολης

Σχετική ημέρα05 June
ΔημιουργόςNatalia Tzitzi
Ημερομηνία04 July 2014
ΠεριγραφήΣτο βίντεο τα παιδιά της Στ' τάξης του 10ου Δημοτικού Σχολείου Ηλιούπολης παρουσιάζουν το Πολιτιστικό Καινοτόμο Πρόγραμμα "Ταξίδι στο ...παρελθόν" με θέμα το ραδιόφωνο το οποίο δούλεψαν το σχολικό έτος 2013-14. Πιο συγκεκριμένα, το συνδύασαν με το eTwinning project "Family Ties" με θέμα τη Συμφιλίωση Οικογένειας και Εργασίας και ασχολήθηκαν με τις δεκαετίες '70 κι '80, την εποχή δηλαδή που οι γονείς τους ήταν παιδιά κι έφηβοι. Στόχος τους ήταν να «βγάλουν» στον αέρα του European School Radio 8 ωριαίες εκπομπές, μία εκπομπή κάθε μήνα από το Δεκέμβριο 2013 έως και το Μάϊο του 2014. Οι εκπομπές των Time Voyagers ακούγονταν κάθε τρίτη Παρασκευή του μήνα από τις 8 έως τις 9 το βράδυ στο 1ο Μαθητικό Διαδικτυακό Ραδιόφωνο. Πέντε από αυτές ήταν ελληνικές και είχαν τίτλο «Ταξίδι στο ... Παρελθόν» και τρεις ήταν αγγλόφωνες και είχαν τίτλο “Time Voyagers”. Ο αγγλικός τίτλος προέρχεται από αμερικάνικη νεανική τηλεοπτική σειρά της δεκαετίας του 1980. Το λογότυπο της εκπομπής συνδυάζει το λογότυπο του Εuropean School Radio, το λογότυπο του 10ου Δημ. Σχ. Ηλιούπολης και τους τίτλους της εκπομπής. Το μουσικό σήμα της εκπομπής είναι το τραγούδι “Get that beat” των Sharp Ties. To συγκεκριμένο τραγούδι επιλέχθηκε γιατί είναι επιτυχία της δεκαετίας του ’80 από έλληνες καλλιτέχνες και ο πρώτος στίχος του “Daddy says” συνδυάζεται με το πρόγραμμα για την οικογένεια. Στο βίντεο γίνεται αναφορά σε μια δραστηριότητα του σχεδίου εργασίας για το ραδιόφωνο που άρεσε στα παιδιά ιδιαίτερα. Τα παιδιά μιλούν για την εκδρομή στα Καλάβρυτα που πραγματοποίησε η τάξη τους και τη συμμετοχή τους στο 1ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου (10-12 Απριλίου 2014).
Γλώσσαel
Εκδότης10ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης