Ζάκυνθος, το Νησί των Δικαίων

Mediafile not found

Posted by: earnaou on 11-02-2021

ContributorΑπόστολος Ασκούνης, Μελίνα Μαρίνου, Νικήτας Πετρίδης, Ειρήνη Αρναούτη, Γεώργιος Θώδης
CoverageΖάκυνθος κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, Ισραήλ του 21ου αιώνα
Related day of the year27 January
CreatorΠρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης
Date10 February 2021
DescriptionΤο παρόν ιστορικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους αναφέρεται στη Ζάκυνθο, που έχει χαρακτηριστεί ως το Νησί των Δικαίων, καθότι είναι η μοναδική περίπτωση τόπου όπου η εβραϊκή κοινότητα σώθηκε αυτούσια κατά τη διάρκεια του διωγμού των Εβραίων από τους Ναζί, χάρη στην πρωτοβουλία του Μητροπολίτη Ζακύνθου Χρυσόστομου και του τότε Δημάρχου Λουκά Καρρέρ αλλά και τη συνεργασία όλων των Χριστιανών Ζακυνθινών.
Το βίντεο βασίζεται σε ποικίλες πηγές και είναι προϊόν της εργασίας των Απόστολου Ασκούνη, Μελίνας Μαρίνου και Νικήτα Πετρίδη της Β' τάξης του Πρότυπου ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης κατά το σχολικό έτος 2020-2021. Οι μαθητές/τριες εργάστηκαν υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού ΠΕ06 Αγγλικών Ειρήνης Αρναούτη, καθώς και τη φιλική συμβολή του εκπαιδευτικού ΠΕ02 Φιλολόγου Γεώργιου Θώδη.
Languageel
PublisherΠρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης
RightsΤο βίντεο έχει παραχθεί για εκπαιδευτικούς σκοπούς και δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εμπορικούς λόγους.
SubjectΟλοκαύτωμα, Έλληνες Εβραίοι, Ζάκυνθος, διάσωση, Λουκάς Καρρέρ, Μητροπολίτης Ζακύνθου Χρυσόστομος, ιστορικό ντοκιμαντέρ
TitleΖάκυνθος, το Νησί των Δικαίων
Typeιστορικό ντοκιμαντέρ