Ζωγραφίζοντας τα συναισθήματα και τα όνειρα της κλεμμένης Καρυάτιδας

Mediafile not found

Αναρτήθηκε από: nancyb στις 11-02-2022

ΣυντελεστήςΓ τάξη, 1ο Δημοτικό Βούλας, Νάνσυ Μπαλούτογλου, Γεωργία Σταθοπούλου, Ευστρατία Ρουγγέλλη, Δέσποινα Τζίμα
Δημιουργός 1ο Δημοτικό Βούλας, Νάνσυ Μπαλούτογλου
Ημερομηνία10 February 2022
ΠεριγραφήΟι μαθητές της Γ τάξης του 1ου Δ.Σ Βούλας ζωγραφίζουν τα συναισθήματα και τα όνειρα της κλεμμένης Καρυάτιδας!

Με αφορμή το βιβλίο «Τα βράδια ονειρεύομαι ότι είμαι σπίτι μου» του Βαγγέλη Ηλιόπουλου, η Παιδική Νομική Βιβλιοθήκη σε συνεργασία με το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης διοργανώνουν έναν πρωτότυπο μαθητικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής.

Το θέμα του Διαγωνισμού είναι το όνειρο της Καρυάτιδας να επιτρέψει από το Βρετανικό Μουσείο στο Νέο Μουσείο της Ακρόπολης για να βρει τις αδελφές της από το Ερεχθείο. Στόχος του Διαγωνισμού είναι να συγκεντρωθούν 3.191 έργα, όσα είναι τα χιλιόμετρα που χωρίζουν το Βρετανικό Μουσείο στο Λονδίνο από το Νέο Μουσείο της Ακρόπολης και νικητές είμαστε όλοι μας!!

Η εκπαιδευτικός Εικαστικών κ. Νάνσυ Μπαλούτογλου και οι δασκάλες των τμημάτων Γ1, Γ2 και Γ3 κ. Γεωργία Σταθοπούλου, κ. Ευστρατία Ρουγκέλλη και κ. Δέσποινα Τζίμα αντίστοιχα συζήτησαν με τους μαθητές τους για τα Μάρμαρα του Παρθενώνα και τη σημασία της προστασίας της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, διάβασαν το παραμύθι «Τα βράδια ονειρεύομαι ότι είμαι σπίτι μου» και παρουσίασαν σχετικό υλικό.
Στη συνέχεια οι μαθητές φιλοτέχνησαν τις ζωγραφιές με την καθοδήγηση της κυρίας Νάνσυ Μπαλούτογλου, η οποία επιμελήθηκε και το βίντεο με τα έργα τους.

Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων «Μουσεία στην Ελλάδα και στον κόσμο»

Μουσική Βίντεο: Νύφες, Σταμάτης Σπανουδάκης
Γλώσσαel
ΕκδότηςΝάνσυ Μπαλούτογλου