5ο Ταξίδι στο Παρελθόν

Αναρτήθηκε από: ntzitzi στις 11-08-2014

ΣυντελεστήςΝ. Τζίτζη
ΔημιουργόςΣτ' τάξη
Περιγραφή"Ταξίδι” στο Ραδιόφωνο, την Τηλεόραση και τα Αθλητικά των δεκαετιών ’70 κι ’80.
Το 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης «ταξιδεύει» τους ακροατές του Μαθητικού Ραδιοφώνου στις δεκαετίες ’70 κι ’80. Στα πλαίσια του eTwinning project "Family Ties" και των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων «Οικογενειακοί Δεσμοί» και «Ταξίδι στο παρελθόν», τα παιδιά της Στ' θα σας κρατήσουν συντροφιά την Παρασκευή 21 Μαρτίου 2014, από τις 20:00 έως τις 21:00, με πληροφορίες για το Ραδιόφωνο, την Τηλεόραση & τα Αθλητικά στην Ελλάδα τις δεκαετίες 1970 και 1980. Ο Μάκης, η XJ, η Μπέσυ, ο Κίτσος, ο Μεθόδιος, ο Μπάμπης, η Κίττυ, ο Σήφης και η Σάντυ θα παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της έρευνας που πραγματοποίησαν με τη βοήθεια των γονιών τους οι οποίοι απάντησαν σε ερωτήσεις για το ραδιόφωνο, την τηλεόραση και τα αθλητικά (ποδόσφαιρο και μπάσκετ) της εικοσαετίας 1970-1989 όταν οι ίδιοι ήταν παιδιά και έφηβοι. Οι ακροατές του Μαθητικού Ραδιοφώνου θα έχουν την ευκαιρία να ακούσουν αποσπάσματα από τις συνεντεύξεις που πήραν οι μαθητές από τους γονείς κατά τη διάρκεια της Βραδιάς Γονέων. Οι πληροφορίες θα συνοδεύονται από τραγούδια της εποχής αλλά και μουσικά θέματα ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών εκπομπών. Μείνετε συντονισμένοι στο Μαθητικό Ραδιόφωνο! Το 10ο Ηλιούπολης θα σας "ταξιδέψει" στο ... παρελθόν.
Γλώσσαel
Εκδότης10ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης