Μερικές λέξεις πληγώνουν

Posted by: annadia on 17-02-2014

Contributor4ο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Παροικίας Πάρου- Τμήμα Οπτικοποίηση (Εικαστικά Εργαστήρια Δήμου Πάρου)
Related day of the year06 March
CreatorΆννα Διαμαντάκου, Κωνσταντίνος Παρδάλης
Date
DescriptionΈλαβε το 4ο βραβείο στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό δημιουργίας αφίσας- βίντεο για την εκστρατεία του "Δικτύου κατά της Βίας στο σχολείο"
για το σχολικό έτος 2012 - 2013, που διοργάνωσε η Γ.Γ.Ν.Γ σε
συνεργασία με το "Δικτύο κατά της βίας στο σχολείο"
με τίτλο
"ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ - ΣΥΜΒΙΩΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ".

Περιγραφή έργου: Με φόντο σε άσπρο πίνακα τις σκιές των παιδιών και υπό τον ήχο αρνητικών λέξεων παρατηρούμε να γράφεται με μαρκαδόρο ο τίτλος-μήνυμα: «Μερικές λέξεις πληγώνουν». Κατόπιν ακολουθεί σιωπή. Από βαθύ μαύρο εμφανίζεται-αναπτύσσεται και πλάθεται με έντονο κόκκινο σε άσπρο φόντο, από χέρια παιδιών σε εναλλαγή, ένα σχήμα-γλυπτό καρδιάς υπό τον ήχο ζωντανής έντονα παλλόμενης καρδιάς. Μετά εμφανίζεται το μήνυμα: «Στήριξε το παιδί, Πριν πληγώσει, Πριν πληγωθεί». Η διάρκεια του έργου είναι: 1:43.
Languageel
PublisherΓενική Γραμματεία Νέας Γενιάς