Ελένη Βαλλιάνου: Μια ηρωίδα της γαλλικής αντίστασης

Αναρτήθηκε από: lykkeram στις 26-10-2019

ΠεριγραφήΣτη μνήμη της Κεφαλονίτισσας ηρωίδας της γαλλικής αντίστασης Ελένης Βαλλιάνου (1909-1944) ήταν αφιερωμένη η σχολική γιορτή της 28ης Οκτωβρίου του Βαλλιανείου Γενικού Λυκείου Κεραμειών.
Η Ελένη Βαλλιάνου ήταν δισέγγονη του Μαρίνου Βαλλιάνου από τις Κεραμειές, αδελφού του μεγάλου ευεργέτη και ιδρυτή του σχολείου μας Παναγή Βαλλιάνου. Βασανίστηκε και εκτελέστηκε από τη Γκεστάπο στη Νίκαια της Γαλλίας στις 15 Αυγούστου 1944 για την αντιστασιακή της δράση ενάντια στις δυνάμεις του φασισμού και του ναζισμού. Η Ελένη από τις πρώτες ημέρες του πολέμου ανέπτυξε ανθρωπιστική δράση και σύντομα εντάχθηκε στη γαλλική αντίσταση, φυγαδεύοντας διωκόμενους αγωνιστές και συνεργαζόμενη με το δίκτυο πληροφοριών που είχε οργανώσει από το εξωτερικό ο στρατηγός Ντε Γκολ.

Κύριες πηγές

Maureen Emerson, “The true story of Helene Vagliano” (perfumefromprovence.com)
Ιστορικό Αρχείο της Πόλεως των Καννών (expos-historiques.cannes.com)
Σπύρος Στάβερης «Μια ελληνίδα ηρωίδα στη γαλλική Αντίσταση» www.lifo.gr [δημ. 15-8-2014]