Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2022 - Μουσικό Σχολείο Κομοτηνής

Contributor
Creator
Date
DescriptionΜετά από 2 χρόνια αναβολών λόγω κορονοϊόυ στο σχολείο μας επανήλθε η γιορτή για να τιμήσουμε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου μέσα από ένα χρονικό που αναδεικνύει την φρικτή όψη του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου και τον φασισμό που αφάνισε εκατομμύρια ανθρώπινα θύματα.
Αποσπάσματα από τις θεατρικές διασκευές του Δ. Μαριόλη «Ψηλά τα χέρια Χίτλερ» και του Μπ. Μπρεχτ «Ή Σταυροφορία των παιδιών» και από λογοτεχνικά έργα των Αγ. Τερζάκη, Μ.Άναγνωστάκη, Γ.Ρίτσου, Οδ. Ελύτη, Ν.Παπά, Τ. Λειβαδίτη φώτισαν τις διαφορές πτυχές αυτής της ταραχώδους 5έτιας από την έναρξη του πολέμου και τον ελληνοιταλικό πόλεμο, μέχρι τη ζωή στην Κατοχή, την Αντίσταση, τα αντίποινα, τα στρατόπεδα συγκέντρωσης και την Απελευθέρωση. Η χορωδία συνοδεία των μουσικών μας ακολούθησε την ιστορική αυτή διαδρομή μέσα από τραγούδια.
Στη μνήμη αυτών των θυμάτων οι μαθητές τίμησαν τον αγώνα των Ελλήνων για ελευθερία προτάσσοντας το μήνυμα τους: ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΠΟΛΕΜΟΣ.
Publisher
Subject