Κάστρα της Ευρώπης, από το Ε2

Αναρτήθηκε από: 26dimpeiraia στις 24-11-2019

ΠεριγραφήΤην περασμένη χρονιά δεν προλάβαμε να ασχοληθούμε όσο θα θέλαμε με την δημιουργία παρουσιάσεων. Για αυτόν τον λόγο αποφασίσαμε ότι η πρώτη εργασία μας για την νέα χρονιά θα ήταν η δημιουργία μίας παρουσίασης. Το θέμα ήταν τα Κάστρα, κυρίως της Ευρώπης. Κάθε ομάδα θα αναλάμβανε την παρουσίαση ενός κάστρου.

Αναζητήσαμε πληροφορίες στο Διαδίκτυο, αποθηκεύσαμε εικόνες μεγάλης ανάλυσης, αντιγράψαμε στις διαφάνειές μας όποια πληροφορία θεωρήσαμε άξια αναφοράς, ασχοληθήκαμε με τους χρωματικούς συνδυασμούς των διαφανειών. Τέλος, μορφοποιήσαμε το κείμενο ώστε να είναι ευδιάκριτο & ευανάγνωστο. Μετά από δύο μήνες δουλειάς οι παρουσιάσεις μας ήταν έτοιμες… και ήταν ότι καλύτερο έχουμε κάνει μέχρι σήμερα!

Τα παιδιά παρουσίασαν τις εργασίες τους στους συμμαθητές & την κυρία τους με χρήση βιντεοπροβολέα.

Οι μουσικές συνθέσεις που χρησιμοποιήθηκαν είναι:
• Yann Tiersen - Comptine d'un autre été
• Michael Nyman - The Piano