Μεσόγειος, η θάλασσα της καρδιάς μας

2032 views

Posted by: kouroutaki on 16-05-2014

Contributor
Creator
Date
DescriptionΣτα πλαίσια της βιωματικής δράσης με τίτλο «Αντιμετωπίζοντας το άγχος στην εφηβεία. Ο αγχολυτικός ρόλος της Τέχνης, στο σχολείο μας. Μελέτη περιπτώσεων στη Μουσική και στη Ζωγραφική», οι μαθητές της Α` τάξης του 5ου Γυμνασίου Χανίων σε συνεργασία με τους γαλλόφωνους μαθητές της Γ` τάξης, δημιούργησαν ένα video clip, με θέμα "Μεσόγειος, η θάλασσα της καρδιάς μας"
Η βιωματική δράση εντάσσεται στο Επιστημονικό πεδίο « Σχολική και κοινωνική ζωή ».
Οι στίχοι, η μελοποίηση, η ερμηνεία και η σκηνοθεσία είναι πρωτότυπη δημιουργία των μαθητών του σχολείου, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Αλεξάνδρας Κουρουτάκη.
Εκφράζουμε τις πιο θερμές μας ευχαριστίες στον εκπαιδευτικό κ. Σωτηρόπουλο Νίκο που ηχογράφησε το τραγούδι.
Publisher
Subject
TitleΜεσόγειος, η θάλασσα της καρδιάς μας
Type