ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ

Αναρτήθηκε από: geocharcha στις 26-11-2019

ΠεριγραφήΔύο μονοπάτια ακολουθεί ο νους : τη λογική και τη φαντασία .Ποίηση με την πλατιά σημασία της λέξης είναι η έκφραση της φαντασίας.Η συμβολή της ποίησης στη ζωή του παιδιού είναι μεγάλη .Η πρώτη πνευματική τροφή των παιδιών είναι η ποίηση. Με τα ταχταρίσματα που απασχολεί η μητέρα το παιδί , με τα νανουρίσματα που το κοιμίζει , ξυπνάει στην ψυχή του διάφορα συναισθήματα , που ταυτόχρονα είναι τα πρώτα μαθήματα ομιλίας και η πρώτη επαφή του παιδιού με τα στοιχεία της ποίησης .Η ποίηση αναπτύσσει τη δημιουργικότητα και τη φαντασία του παιδιού . Οι μαθητές γράφοντας ποιήματα είχαν την ευκαιρία να νιώσουν όμορφα , να αισθανθούν τη χαρά της δημιουργίας και να παίξουν , γιατί η ποίηση για τα παιδιά είναι ένα παιχνίδι και μόνο έτσι μπορεί να γίνει αντιληπτή από αυτά . Αφορμή για το γράψιμο των ποιημάτων αποτέλεσαν: 1) κάποιες ενότητες μαθημάτων 2 ) γεγονότα που έλαβαν χώρα κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 3 ) πρόσωπα που βρίσκονται κοντά στα παιδιά. Στο ανθολόγιο αυτό υπάρχει τουλάχιστον ένα ποίημα από το κάθε παιδί της τάξης .
ΤίτλοςΠΟΙΗΤΙΚΗ ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ