Χωριά & Πόλεις της Ευρώπης, από το Ε1

Αναρτήθηκε από: 26dimpeiraia στις 22-12-2019

Περιγραφή Την περασμένη χρονιά δεν προλάβαμε να ασχοληθούμε όσο θα θέλαμε με την δημιουργία παρουσιάσεων. Για αυτόν τον λόγο αποφασίσαμε ότι η πρώτη εργασία μας για την νέα χρονιά θα ήταν η δημιουργία μίας παρουσίασης. Το θέμα ήταν τα Χωριά (& πόλεις) της Ευρώπης. Κάθε ομάδα θα αναλάμβανε την παρουσίαση ενός Χωριού ή Πόλης.
Αναζητήσαμε πληροφορίες στο Διαδίκτυο, αποθηκεύσαμε εικόνες μεγάλης ανάλυσης, αντιγράψαμε στις διαφάνειες μας όποια πληροφορία θεωρήσαμε άξια αναφοράς, ασχοληθήκαμε με τους χρωματικούς συνδυασμούς των διαφανειών. Τέλος, μορφοποιήσαμε το κείμενο ώστε να είναι ευδιάκριτο & ευανάγνωστο. Μετά από δύο μήνες δουλειάς οι παρουσιάσεις μας ήταν έτοιμες… και ήταν ότι καλύτερο έχουμε κάνει μέχρι σήμερα!
Τα παιδιά παρουσίασαν τις εργασίες τους στους συμμαθητές & στον Διευθυντή του σχολείου με χρήση βιντεοπροβολέα.

Οι μουσικές συνθέσεις που χρησιμοποιήθηκαν είναι:
Enno Aare - Water Ripples
Ólafur Arnalds - Happiness Does Not Wait