Καποδίστριας: ένας Ηγέτης με όραμα

Κανάλι:!__200 χρόνια από το 1821 Βραβευμένα έργα (Δημιουργός: 1821md)
Περιγραφή: 3ος Πανελλήνιος μαθητικός διαγωνισμός δημιουργίας βίντεο που διοργανώθηκε από την Εκκλησία της Ελλάδος και τη Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων του ΥΠΑΙΘ κατά το σχολ. έτος 2020-2021

1945 προβολές

Αναρτήθηκε από: emitsopoul στις 09-04-2021

ΣυντελεστήςΣτάμογλου Άννα-Χριστίνα,Τσαρδάκης Μιχαήλ, Φιδάνη Ιωάννα
ΚάλυψηΠολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, άδεια χρήσης υλικού από το Συλλέκτη κ. Νικόλτσιο Βασίλη, άδεια χρήσης μουσικής από Φιδάνη Ιωάννα
ΔημιουργόςΕυαγγελία Μητσοπούλου, Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
Ημερομηνία09 April 2021
ΠεριγραφήΟι μαθητές της τάξης γ3 Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης συνεργάστηκαν για να σκιαγραφήσουν μέσα σε λίγα λεπτά την προσωπικότητα του πρώτου κυβερνήτη της Ελλάδας, Ιωάννη Καποδίστρια. Μ' ένα γράμμα προς τον ίδιο, σα να τον είχαν μπροστά τους μέσα στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, εκφράζουν τις σκέψεις τους για την ελευθερία, την πίστη και την αφοσίωση στην πατρίδα.
Η μουσική για πιάνο και κανονάκι που ακούγονται ως υπόκρουση, είναι πρωτότυπη σύνθεση της μαθήτριας Φιδάνης Ιωάννας, η οποία ερμηνεύει στα δύο όργανα το "Remembrance Vals" και τον "Αυτοσχεδιασμό" πάνω στο δημοτικό τραγούδι "Κρυφά το λένε τα πουλιά" που τραγουδάει ζωντανά η Στάμογλου Άννα-Χριστίνα με συνοδεία του Τσαρδάκη Μιχαήλ στον ταμπουρά και του Τσαρδάκη Άγγελου στην κιθάρα.
Γλώσσαel
ΕκδότηςΕυαγγελία Μητσοπούλου
Σχέση-
Δικαιώματα χρήσης-