Προπαίδεια του 5 - Τα ραφτικά της γιαγιάς

Date12 July 2022
DescriptionΠροπαίδεια του 5 - Τα ραφτικά της γιαγιάς
( Μουσική : Σάκης Τσιλίκης ,
στίχοι : Γιάννης Καλαμίτσης )
Πόσο εύκολο είναι να μάθουν τα παιδιά την προπαίδεια; Αν τη μάθουν τραγουδιστά, είναι και εύκολο και πολύ ευχάριστο .
Στο μάθημα της μουσικής, με τους μαθητές της Β΄ τάξης μαθαίνουμε τον πολλαπλασιασμό τραγουδώντας!
Πάνω στη μελωδία συγκεκριμένων τραγουδιών, τα παιδιά μπορούν σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα να τραγουδήσουν την προπαίδεια διασκεδάζοντας. Ταυτόχρονα, γνωρίζουν το έργο σημαντικών ποιητών και συνθετών αλλά και παραδοσιακά τραγούδια !
Με αυτόν τον τρόπο η διδασκαλία γίνεται και διαθεματική, καθώς συνδέεται με τα μαθηματικά και τη γλώσσα.
Η ηχογράφηση έγινε σε μια αίθουσα του 3ου δημοτικού σχολείου Βούλας , την άνοιξη του 2003 , στα πλαίσια του προγράμματος της ευέλικτης ζώνης . Τραγουδούν μαθητές της Β’ τάξης .
Η ιδέα και η υλοποίηση της Μουσικής Προπαίδειας ανήκει στην εμπνευσμένη και πρωτοποριακή δασκάλα Σωτηροπούλου Αναστασία.
Τη βοήθησαν η εκπαιδευτικός Μπάκα Ελίνα και η μουσικός Σωτηροπούλου Καλλιόπη .
Για περισσότερες πληροφορίες ,επισκεφτείτε το ιστολόγιο https://blogs.sch.gr/kalsotir/
Publisher
RightsCreative Commons